

Product Details:
| Rack Type | Center Rack (Gondola) |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Length | 30" |
| Number of Shelves | 5 |
| Finish | Powder Coated |
| Size | 6'H x 30"W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Round Display Rack is a 6-feet, free-standing unit designed for an efficient and stylish product display in retail stores.

Product Details:
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Storage Capacity | 300kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Size | 6'H x 3'L x 1'W |
Steel Rack – Durable storage rack for various applications.

Product Details:
| Rack Type | Kitchen Rack |
| Material Grade | SS 202 |
| Load Capacity | Up To 50 kg |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Application | Restaurant |
| No. of Shelves | 5 Shelves |
| Dimension | 6'H × 4'L × 1'W |
| Max Load Capacity Per Layer | 50 Kg |
| Rack Height | 1800 mm |
| Material | Stainless steel |
Steel Rack – Durable storage rack for various applications.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 250 Kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing storage unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Height | 6 ft |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Grocery Store Display Racks Efficient & Spacious Storage!
Additional Information:

Product Details: