

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Dimension | 800 x 600 x 500 mm |
| Structure | Closed |
| Stackability | Rotatable |
| Color | Black |
| Foldability | Collapsible |
| Shape | Square |
| Brand | VARSHINIRACKS |
| Capacity | 20 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Multi Purpose Bin – 5 Tier Utility Rack

Product Details:
| Rack Type | Display Rack |
| Load Capacity | Up To 50 kg |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country Of Origin | Made In India |
| Size | 5'H × 6'L × 18"W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Mild Steel Vegetables Rack with Crates – Durable & Efficient!
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Basket Type | Stackable |
| Material | Mild Steel |
| Basket Size | 24"*15" |
| Material Grade | Ms |
| Number Of Tiers | 5 |
| Load Capacity | 100 kgs |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Powder Coated |
| Size | 5'H x 4'L x 1.25'W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Mild Steel Vegetables Rack with Crates – Durable & Efficient!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rack Type | Free Standing |
| Height | 5 ft (1500 mm) |
| Height (In Feet) | 4 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Length | 4 ft (1200 mm) |
| Load Capacity per Shelf | Upto 40 kg |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Type | Angle frame racks |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Racks – Compact & Sturdy Display Solution!

Product Details:
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Length | 4 ft (1200 mm) |
| Finish | Powder Coated |
| Dimensions | 6'H x 4'L x 2'W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Ss Vegetables Rack – Durable & Efficient!

Product Details:
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Length | 5' |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 6'H x 5'L x 2'W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Ss Vegetables Rack – Durable & Efficient!

Product Details:
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 4 ft (1200 mm) |
| Length | 6' |
| Finish | Powder Coated |
| Size | 4'H x 6'L x 3'W |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Ss Center Vegetables Rack – Durable & Efficient!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild steel |
| Finish | Powder Coated |
| Shelves | 4 |
Multi Purpose Bin – 4 Tier Utility Rack

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Rack – Durable & Spacious Storage Solution!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lid Type | Open |
| Stacking Type | Stackable |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Multi Purpose |
| Material | Mild Steel |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Finish | Powder Coated |
| Shelves | 2 |
Multi Purpose Bin – 2 Tier Utility Rack

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rack Type | Free Standing |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Height (In Feet) | 6 feet |
| Material | Mild Steel |
| Length | 4 ft (1200 mm) |
| Number of Shelves | 4 |
| Usage/Application | Supermarket |
| Load Capacity per Shelf | Upto 40 kg |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Type | Two/Three tier racks |
Fruits & Vegetable Display Racks – Sturdy & Spacious!
Material: Mild Steel
Size: 6 Height
Rack Type: Two/Three Tier, Movable Unit
Load Capacity: 200kg per layer
Weight Tolerance: 150kg
Shelves: 4 shelves
1-Year Warranty

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Height | 7 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Usage/Application | Supermarket |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Wall Side Vegetable Display Rack – Efficient & Space-Saving!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Max Load Capacity Per Layer | 50 Kg |
| Usage | Supermarket |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 200 Kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Rack Size | 5'H x 4'L x 15''B |
| Delivery Time | 1 TO 10 Working days |
| Country of Origin | Made in India |
Vegetable Racks with Crates – Sturdy & Spacious!
Material: Mild Steel
Type: Free Standing Unit
Size: 5'H × 4'L × 15"B
Shelves: 4
Max Load Capacity Per Layer: 50kg
Weight Tolerance Capacity: 200kg
1-Year Warranty
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 100-150 kg |
| Usage | Supermarket |
| Material | SS |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Country of Origin | Made in India |
| DIMENSIONS | 5'H x 4'L |
Stainless Steel Fruits & Vegetables Rack – Durable & Hygienic!

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Racks – Sturdy & Efficient Storage Solution!

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Rack Size | H 5'*L 4'*B1.25 |
| Country of Origin | Made in India |
Vegetable Rack – Sturdy & Space-Saving!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Rack Type | Movable Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Usage/Application | Supermarket |
Vegetable Racks – Sturdy & Movable Display Solution!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Vegetables and Fruits Display Racks – Sturdy & Spacious!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Rack – Sturdy & Organized Fresh Produce Display!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Max Load Capacity Per Layer | 50 Kg |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Usage/Application | Supermarket |
Vegetable Rack – Durable & Efficient Storage Solution!

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable & Fruit Display Rack – Organized & Sturdy Storage Solution!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 6 feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Max Load Capacity Per Layer | 50 Kg |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Country of Origin | Made in India |
Vegetable Racks – Sturdy & Customizable for Fresh Produce!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Height (In Feet) | 4 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 100-150 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 3 Shelves |
| Depth (In Inches) | 1.25' |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Material Thickness | 1.2mm |
Stainless Steel Vegetable Racks – Heavy-Duty & Spacious!
Additional Information:

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Rack – Sturdy & Spacious for Fresh Produce!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Usage/Application | Shop |
| Type | Angle frame racks |
| Color | SILVER |
| Rack Size | H3' x W3' x L5' ( with Upper Rack Height - H4.5') |
| Assembly Required | Yes |
| Delivery Time | 10 DAYS |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity Per Layer | 100 Kg |
SS Round Vegetable Rack – Durable & High Load Capacity!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Rack Type | Free Standing |
| Stand Type | Floor Stand |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Usage/Application | Shops |
| Usage | Supermarket, Fruit Shop, Restaurant, Vegetable Shop |
| Basket Type | Plastic Crate |
| Finish | Powder Coated |
| With Wheels | No |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Vegetable Display Stand – Sturdy & Organized Fresh Produce Storage!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Hole Shape | Rectangular |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Color | Black |
| Material Thickness | 6mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Made in India |
Hanging Display Accessories – Stylish and sturdy display solution for hanging items.
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Two/Three tier racks |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Racks – Strong & Efficient Storage!