

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rack Type | Free Standing |
| Capacity | 20 kg |
| Material | Mild Steel |
| Height | 5 ft (1500 mm) |
| Length | 4 ft (1200 mm) |
| Usage/Application | Vegetables shops |
| Load Capacity per Shelf | Upto 60 kg |
| Type | Two/Three tier racks |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
Mild Steel Vegetables Rack with Crates – Durable & Efficient!
Material: Mild Steel
Type: Free Standing Unit
Size: 5'H × 4.5'L × 2'B
Shelves: 4
Load Capacity Per Layer: 0 to 50kg
Weight Tolerance Capacity: 150kg
Colors: All Available
1-Year Warranty
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Type | Wall Unit (Single-Sided) |
| Height | 4 ft (1200 mm) |
| Length | 4 ft (1200 mm) |
| Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 60 kg |
| Base Shelf Depth | 15 in (375 mm) |
Fruits and Vegetable Racks – Sturdy & Spacious for Fresh Produce!
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Type | Angle frame racks |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Vegetable Racks – Sturdy & Spacious for Organized Storage!
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stand Type | Floor Stand |
| Material | Mild Steel(MS) |
| Usage | Fruit Shop, Vegetable Shop, Supermarket |
| Finish Type | Glossy |
| Basket Type | Steelplate |
| Colour | White |
| Finish | Powder Coated |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Max Wt. Capacity Per Layer | 10 Kg |
| Foldable | No |
Vegetable and Fruits Display Stand – Durable & Stylish!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Additional Information: