

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
Additional Information:

Product Details:
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Height | 1500 mm (5 ft) |
| Usage/Application | Supermarket |
| Length | 750 mm (2.5 ft) |
| Shelf Depth | 375 mm (15 in) |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Load Capacity per Shelf | 60 kg |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.