

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Height | 7' |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Load Capacity | 50 kgs |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
Grocery Store Display Racks – Efficient & Spacious Storage!

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Counter Material | Mild Steel |
| Length | 2' |
| Dimensions | 3'H x 2'W |
| Usage Area | Retail Shop |
| Top Material | Mild Steel |
| Counter Shape | Square |
| Storage Type | Drawer and Shelf, Drawer |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Mild Steel Material
Spacious Size: 3' H × 2' W
Available in All Colors
Ideal for Supermarkets, Grocery Stores, and Retail Shops
1-Year Warranty

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Storage Type | Multi-Purpose |
| Mounting Type | Free Standing Unit |
| Shape | Square |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 20 Kg |
| Usage/Application | Departmental store,Supermarket shop,Maligai store |
| Finish | Powder Coated |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Dimensions | 2'H x 1.5'L x 1'W |
Millets Bin, Rice Bin – Durable storage solution for grains and rice.

Product Details:
| Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Dimensions (H x L) | 7ft x 3ft |
| Finish | Powder Coated |
| No. Of Shelves | 6 |
| Usage | Supermarket |
| Height | 7' |
| Weight Tolerance Capacity | 100Kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Delivery Time | 7 to 10 working days |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Hook Type | Single Hook |
| Material | Mild Steel |
| Finish Type | Powder Coated |
| Hook Length | 100 mm |
| Mounting System | Perforated Panel |
| Load Capacity per Hook | Upto 2 kg |
| Height | 7' |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Usage | Departmental store |
| Weight Tolerance Capacity | 250Kg |
The Display Hook Rack is a 5-feet, free-standing unit designed for efficiently showcasing hanging products in retail stores.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Type | Gondola (Center) |
| Height | 5 ft |
| Length | 4 ft |
| Number of Shelves | 4 + 1 Shelves |
| Load Capacity per Shelf | 80 kg |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Finish | Powder Coated |
| Unit Type | Starter Unit |
| Features | Front Stopper |
Grocery Display Racks – Sturdy and spacious racks for efficient grocery organization.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height (In Feet) | 7 feet |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Usage/Application | Supermarket Stors |
| Rack Type | Movable Unit |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
Wall Display Racks – Space-saving and sturdy storage for organized product display.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Rack Type | Wall Mounted |
| Rack Depth | 300 mm |
| Load Capacity per Shelf | Upto 30 kg |
| Material | Metal |
| Rack Width | 600 mm |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Rack Height | 1800 mm |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Mounting Type | Wall Mounted |
Wall Mounted Display Rack - Perfect for supermarkets, retail shops, and showrooms
Height: 7 Feet
No. of Shelves: 6 (Without Back Sheet)
Material: Metal
Finish: Powder Coated (All Colors Available)
Load Capacity Per Layer: 0–50 kg
Total Weight Tolerance Capacity: 200 kg
Type: Wall Mounted Unit
1-Year Warranty

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Dimensions | 6'H x 2'W x 1.25'D |
Supermarket Racks / Retail Display Rack – Durable and efficient storage solution for retail spaces.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 150 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Departmental Store Display Racks – Durable and spacious racks for organized product display.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Height | 7' |
| Usage | Supermarket |
| Weight Tolerance Capacity | 100Kg |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Usage/Application | Supermarket |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
The Supermarket Rack is a 7-feet, free-standing unit designed for efficient product organization in retail stores.

Product Details:
| Body Material | Mild Steel |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Storage Type | Open Storage |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | VARSHINI RACKS |
| No. Of Shelves | 4 |
The Chocolate & Snacks Display Stand & Promotional Stand is a free-standing unit designed for attractive product presentation.